Sala Doświadczania Świata w Świeradowie Zdroju  

Fundacja Ditero z Wolimierza na Pogórzu Izerskim otworzyła jesienią 2017 r. Salę Doświadczania Świata pod nazwą Pracownia Sensoryczna „Izeris” w Świeradowie Zdroju (ul.  Piłsudskiego 15, 59-850 Świeradów-Zdrój) pod patronatem i według projektu merytorycznego ISNA-MSE Polska (polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Snoezelen ISNAMSE). Sprzęt został dobrany w taki sposób, by przede wszystkim wspierać terapię dzieci ze spektrum autyzmu – podopiecznych Fundacji Ditero. Zastosowano jednak rozwiązania dające także bardziej uniwersalne możliwości wykorzystania przestrzeni SDŚ zarówno do celów terapeutycznych, jak i relaksacyjnych – dla kuracjuszy przebywających na zdrowotnym wypoczynku w Świeradowie Zdroju. 

 

Sala Doświadczania Świata w Świeradowie Zdroju to duże pomieszczenie przedzielone kotarą światłowodową i ścianką na dwie części – salę aktywizacyjną (zieloną) oraz Białą Salę Snoezelen. W aranżacji użyte zostały motywy z legend, przyrody i kultury materialnej charakterystycznej dla Pogórza Izerskiego, co nadaje Sali magicznego i niepowtarzalnego klimatu. Twórcy Sali, Agnieszka i Szymon Surmacz, zaangażowali do współtworzenia „Izeris” lokalnych artystów i rzemieślników, którzy wykonali poduszki, pokrowce z naturalnych materiałów oraz elementy ozdobne. Wprowadzenie delikatnych elementów zdobniczych i nazw własnych spowodowało, że w „Izeris” zamiast „podestu lustrzanego z kolumną wodną” mamy „kopalnię Kobolda”, zamiast „ścianki manipulacyjnej” – „drzewo mądrości”. Na łóżku wodnym relaksujemy się pod izerskim niebem (rozmieszczenie gwiazd – końcówek światłowodowych – zostało przeniesione z fotografii świeradowskiego nieba). Zarys gór, makieta domu przysłupowego czy świetlista rzeka Kwisa – wszystko to nadaje „Izeris” lokalnej, unikalnej tożsamości ocieplając techniczno-medyczny charakter pomieszczenia. Daje to szczególnie dobre efekty w pracy z dziećmi, które przychodzą do „magicznej krainy”, a nie „sali terapeutycznej”. 

 

Biała Sala „Izeris” wyposażona jest w: podgrzewane łóżko wodne z podstawą dźwiękową i matą wibrującą; kolumnę wodną z podestem „kopalnia Kobolda” kryjącym też sensoryczne i ultrafioletowe niespodzianki; fotel – kołyskę dźwiękową Allton Oslo; kulę obrotową z reflektorem i tarczą zmieniającą kolory; dwie kotary światłowodowe; wiązkę światłowodów (rzeka); projektor multimedialny sterowany przez iPad ze specjalistycznym oprogramowaniem; kolorowe niebo; zestaw instrumentów akustycznych do terapii dźwiękiem.

 

Sala aktywizacyjna (zielona) zawiera: manipulacyjne „drzewo mądrości”; basen z kulkami; kącik ruchowy wyposażony w tor przeszkód, topek, beczkę i trampolinę; ekran do projekcji (na zajęcia grupowe dla dzieci); magiczne okno (ścianka sensoryczna) – do opowiadania historii z obrazkami oraz drobne sprzęty sensoryczno-manipulacyjne, często własnej konstrukcji.

 

Obok Sali Doświadczania Świata znajduje się też dobrze wyposażona sala przeznaczona do zajęć Integracji Sensorycznej, a w najbliższych planach jest przebudowanie nieużywanej obecnie werandy na sensoryczny ogród pełen barw i zapachów.